. Fransız Lape
19 Mayıs Mahallesi Büyükdere cad. No:18 , Şişli / İstanbul +90 212 246 10 20info@fransizlape.com
ara
Randevu Al

Bağımlılık Servisi

Tıbbi Bölümler > Nöroloji
Hafif Kognitif Bozukluğu (MCI) Nedir?
Hafif Kognitif Bozukluk (MCI) Nedir?

Hafif kognitif bozukluk (MCI), yaşlanmaya bağlı normal sınırlardaki zihinsel düşüş ile demanstaki daha ciddi kognitif bozulma arasında yer alan aşamadır. Kişinin bellek, dil, dikkat, veya yargılama gibi bilişsel fonksiyonlarındaki aksamaların yaşa bağlı normal değişiklikleri aşan sorunlar olduğunu gösteren durumdur. Hafif kognitif bozukluğunuz varsa, belleğinizde veya zihinsel işlevlerinizde bir bozulma olduğunu hissediyor olabilirsiniz. Aileniz ve yakın arkadaşlarınız da bir değişiklik olduğunu fark edebilir. Ancak bu değişiklikler günlük yaşamınızı ve olağan aktivitelerinizi aksatacak ölçüde şiddetli değildir.Hafif KognitifBozukluk Her Zaman Alzheimer Hastalığı ya da Diğer Demanslara İlerler mi?

Hafif kognitif bozukluğun tek bir nedeni yoktur, MCI belirtileri yıllarca sabit kalabilir. Hafif bilişsel bozukluğu olan kişiler her zaman daha da kötüleşmezler ve hatta bazıları sonunda iyileşebilir. Ancak, genel olarak MCI'lı kişilerde demans gelişme riskinin önemli ölçüde arttığı söylenebilir. Çalışmalar, MCI'li bireylerin yaklaşık %10-15'inin her yıl demans geliştirmeye devam ettiğini göstermektedir. Bu nedenle hafif kognitif bozukluğu olan bireylerin düzenli takip altında olmaları önemlidir.Yaşa Bağlı Unutkanlık mı Yoksa Demans Başlangıcı mı? Nasıl Ayırt Edilir?

Genel olarak, yaşlı yetişkinlerin yaklaşık % 1-3'ü her yıl demans geliştirir. Yaşlandıkça, çoğumuzda hafızayla ilişkili endişeler artar ve özellikle yeni başlayan unutkanlığımızın normal sınırlarda olup olmadığını anlamak için bilgi almak ihtiyacı duyabiliriz. Fransız Lape Hastanesi’nde yaşa bağlı unutkanlık, hafif kognitif bozukluk ve demansa bağlıdaha ciddi hafıza bozukluklarında alanında uzman nöroloji hekimlerimiz hem teşhis aşamasında ve hem de tedavi sürecinizde size yardımcı olacaklardır. Hastalığın teşhisinde kapsamlı klinik kognitif değerlendirme sonrasında gerektiğinde uygulanan detaylı nöropsikolojik inceleme, genetik testler, beyin omurilik sıvısı testleri ve özel beyin görüntüleme tetkiklerinden yararlanılmaktadır. Teşhis sonrası bireysel ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirmek için davranış nörologları, psikiyatristler ve psikologları içeren multidisipliner ekibimiz birlikte çalışmaktadır.