19 Mayıs Mahallesi Büyükdere cad. No:18 , Şişli / İstanbul +90 212 246 10 20info@fransizlape.com
Randevu Al

Koronavirüs Kaygısı

Anasayfa > Blog > Koronavirüs Kaygısı

Koronavirüs kaygısı ile başa çıkmak

Yeni koronavirüs hakkındaki tüm haberler ve neden olduğu hastalık hakkında endişe duyuyor musunuz? Bu çok doğaldır. Sık sık sağlığınız ile ilgili endişe verici düşünceler ve eylemlerle uğraşıyorsanız ek yardıma ihtiyacınız olabilir.

  • Kaygınızı nasıl yöneteceğinizi dair kendinize sorabileceğiniz bazı sorular şunlardır:
  • Endişeler arttığında vücudunuza tipik olarak ne olur?
  • Ne kadar endişelisiniz?
  • En çok korktuğunuz şey nedir?
  • Endişeleri ele almanıza genellikle ne yardımcı olur?

Kaygı arttığında, yeni koronavirüs gibi üzücü bir tehditle karşı karşıya olduğumuz için, kaygıyı hafifletmek için neyin işe yarayacağına odaklanmamız gerekmektedir. Bu düşünceleri aklınızda bulundurabilirseniz kendinize yardım etmeye tamamen hazır olduğunuz anlamına gelir. Sakinleşmek ve duygularınızı düzenlemek için adımlar atabilirsiniz. Sizin için neyin işe yaradığını hatırlayın çünkü kendi tercihlerimize ve en iyi uygulamalarımıza sahip olma eğilimindeyiz.

Görüntülü sohbetler, telefon görüşmeleri, mesajlaşma ve e-posta yoluyla arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle bağlantı kurun. Şahsen onlarla yüzyüze birlikte olmasanız bile, arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle olan bağlantılarınızın, kendi gücünüzü hissetmenize gerçekten yardımcı olur.

Güvenilir tıbbi bilgi kaynaklarına erişin, böylece virüs ve neden olduğu hastalık hakkında yanlış bilgileri önleyebilirsiniz. Lütfen aşırıya kaçmayın, endişelenmeyin veya başkalarına yanlış bilgi vermeyin. Sabah güvenilir kaynaklardan düzenli güncellemeler ile akşam kısa bir gözden geçirme yaptıktan sonra bütün gün boyunca 7/24 haberleri izlemeye devam etmenize gerek yoktur ve endişenizi çok, çok daha kötü hale getirebilir.

Koronavirüsü yakalama riskini azaltmak için pratik mantıklar atılmalıdır, gereksiz seyahat ve kalabalıklardan kaçınmak, ellerinizi sık yıkamak, ellerinizi yüzünüzden, özellikle gözleriniz, ağzınız ve burnunuzdan uzak tutmak gibi önlemleri uygulamak, dikkatli ve temkinli olmak gereklidir. Bunun gibi kilit önlemleri aldığınızda, derin bir nefes alabilir ve kendinizi sakinleştirmek için çabalayabiliriz. Her zaman yüksek tetikte olmak gerekli ya da yararlı değildir. Bu sizi duygusal ve fiziksel olarak yıpratır. Bu nedenle uyanıklık düzeyinizi yakın çevrenize göre ayarlamaya çalışın. Sonra eve geldiğinizde, ellerinizi gerçekten iyi yıkayın ve rahatlamanın ve güvende hissetmenin yollarını bulun. Güvenlik hepimiz için temel bir ihtiyaçtır.