Bağımlılık Birimi

Bağımlılık zarar verici sonuçlar doğurmasına karşın, zorlantılı bir şekilde madde arama ve kullanma ile karakterize süreğen ve tekrarlayıcı bir hastalıktır. Bu hastalığa zarar verici davranışlar da eşlik etmektedir.

Bu hastalığın gelişmesi ve ilerlemesinde birçok biyolojik ve çevresel etmenler rol oynamaktadır. Ancak bağımlılık bir sürecin sonunda gelişen bir olgudur. Bağımlılık gelişene kadar kişi bazı evrelerden geçer. Önce denemek amaçlı kullanım, daha sonra sosyal kullanım ve bu aşamadan sonra kötüye kullanım ile bağımlılık ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle alkol ve madde kullanımının erken tanınması ile birçok olumsuz sonucun gelişmesi önlenebilir.

Hastanemizde bağımlılık tedavisi, bağımlılık poliklinik ve yataklı  kliniklerinde alanında uzman Psikiyatrist, Psikiyatri Hemşireleri, Klinik Psikologlar eşliğinde yürütülür.

Bağımlılık tedavi süreci kişinin kendi isteği ile bağımlılık polikliniğine randevu alıp, başvurarak başlar. Tedavi sürecinde Arındırma (detoksifikasyon) yöntemiyle vücudun maddeden temizlenmesi amaçlanır. Medikal tedavi ve psikoterapi  ile bütüncül bir tedavi yaklaşımı uygulanır. Bu süreçte özellikle sosyal destek ve hastanın kendi isteği bağımlılıktan kurtulmak için en önemli etmendir.