. Fransız Lape
19 Mayıs Mahallesi Büyükdere cad. No:18 , Şişli / İstanbul +90 212 246 10 20info@fransizlape.com
ara
Randevu Al

Grup Psikoterapiler

Psikiyatri > Grup Psikoterapiler
Grup Psikoterapiler

GRUP TERAPİSİ

Grup psikoterapisi yada grup terapisi bir yada daha fazla terapistin bulunduğu en az 8 kişiden oluşan sağaltıcı bir psikoterapi yöntemidir. Bilişsel davranışçı yada etkileşimsel olabildiği gibi ağırlıklı olarak psikodinamik grup terapileri uygulanmaktadır. Bu gruplarda grup dinamikleri ve grup bağlamı değişim mekanizması olarak kullanılır. Grup içindeki üyelerin etkileşimleri ve iletişimleri bireysel keşif için önemli rol oynar.Kuramsal temele ve içeriklerine göre çeşitli grup terapileri vardır. Destekleyici, analitik, psikodramatik, bilişsel-davranışçı, etkileşimsel, geştalt, aile-eş grupları, kendine yardım grupları ve tematik gruplar yalnızca bu grupların birkaçıdır.


PSİKODRAMA

Psikodrama, temelde eylemin kullanıldığı bir grup terapisi yöntemidir. Gruplarda duygusal problemlerin çözümlenmesi, katılımcıların rol repertuarının genişletilmesi ve böylece kendilik duygusunun güçlendirilmesi amaçlanır. Burada sadece sorun hakkında konuşmakla kalınmaz, aynı zamanda bireyin çeşitli çatışma durumları oyunlaştırılır.

Psikodramayı, 1900’lerin başlarında teorik alt yapısını oluşturan Jacob L. Moreno, “gerçeğin dramatik metotlarla arandığı bir bilim” olarak tanımlamıştır. Psikodrama, insanın kendisiyle karşılaştığı en büyülü ve çarpıcı yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor.

En az 8 kişiden oluşan gruplar, bir yada iki psikodrama terapisti tarafından yönetilir ve haftada bir gün 1,5-2 saatlik oturumlar şeklinde planlanır.