bağımlılık.jpg

Bağımlılık Servisi

Fransız Lape.jpg

Madde Kullanımı ve Bağımlılık Bozuklukları Tedavileri Nelerdir?

Alkol – Madde bağımlılığının tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Tedavi uzun bir süreci içerir, süreç içinde çeşitli aşamaların sırayla işlemesi gerekir.

Tedavi yöntemleri tıbbi tedaviler, psikoterapiler ve psiko-sosyal yaklaşımlar ile sağlanmaktadır.

Tedaviye yönlendirme; oldukça önemli bir aşamadır. Kişi kendisi istemedikçe ona zorla kullandığı alkol – maddeyi bıraktırma şansı yoktur. Bu nedenle kişinin maddeyi bırakma yönünde motive olması gerekir. Motivasyonel görüşme teknikleri, madde kullanan kişinin maddeyi bırakmaya karar vermesini sağlamak için iyi bir araç olmaktadır. 

Detoksifikasyon (arındırma); tıbbi bir dönemdir. Kullanılan maddenin bırakıldıktan sonra ortaya çıkan yoksunluk belirtilerinin kaldırılmasını hedefler. Detoksifikasyon süreci tek başına tedavi değildir. Pratikte kişiler arınma döneminin yeterli olacağı düşüncesi ile terapi programlarını sürdürmeyerek tedavilerinde başarı oranlarının düşmesine neden olmaktadırlar. Detoksifikasyon aşamasını takiben terapi ve rehabilitasyon süreci ile devam etmelidir.

Bağımlılığın terapisi, kişinin kendini tanıması, anlaması ve farkındalık kazanmasını, madde kullanmaya başlama nedenlerinin araştırılmasını ve bununla ilgili etkenlerin ortadan kaldırılmaya çalışılmasını (kişilik özelliklerine dair sorunları, güvensizlikleri vd.), söz konusu maddelerin etkilerini tanımasını, tekrar kullanmaya başlamasının engellenmesi için gerekli bilgileri ve yetileri kazanmasını, dış dünyaya karşı kendisini hazırlamasını sağlamaya yöneliktir.

Madde kullanma isteğiyle başa çıkma, değişim için tedavi kararlılığının sağlanması, sorun çözme yetilerinin geliştirilmesi, yüksek riskli durumların tanınması ve çözüm üretme, uygun olmayan kararların fark edilmesi ve reddetme becerilerinin geliştirilmesini içerir.

Rehabilitasyon; bağımlılığın getirdiği davranış kalıplarının yerine yeni davranış biçimlerinin yerleşmesini, içinde bulunduğu ortamda diğer insanlar ile ilişki kurmaya başlamasını ve yeni ilişki biçimlerinin kurulması, bozulan aile ve çevre ilişkilerinin tekrar düzenlenmesini içerir.

Süreç içinde kişinin yeni bir çevre edinmesi önemlidir. Rehabilitasyon süreci tüm bu süreçlere uyum sağlamaya yönelik çabayı içerir.

Diğer tedavi yaklaşımları;

. Bireysel danışmanlık,

. Aile tedavisi,

. Grup tedavisi,

. Kendine yardım grupları; en bilinenleri Adsız Alkolikler ( AA ) ve Adsız Narkotikler’dir

(AN). Bunlar alkol ve uyuşturucu sorunu olan bireylerin kendi aralarında oluşturduğu gruplardır. AA ya da NA düzenli olarak toplanır. Alkol ya da diğer tüm uyuşturuculardan uzak durmak ana hedeftir. AA ya da NA’ya üye olmak için koşul, kişinin kullandığı maddeyi bırakma isteğinin olmasıdır.

Belirtileri Nelerdir?

  • En kötü olasılığı düşünme

  • Gergin ve her an tetikte hissetme

  • Huzursuzluk, gerginlik, sinirlilik

  • Kalp çarpıntısı, nefes darlığı hissi, ağız kuruması, terleme

  • Nefes açlığı, sık sık soluk alıp verme ihtiyacı, göğüste daralma hissi

  • Baş ağrısı, baş dönmesi, başta uyuşma ve sersemlik hissi

  • Kulaklarda uğuldama, çınlama, görme bulanıklıkları

  • Kas ağrıları, midede şişkinlik, hazımsızlık, yanma ve ağrılar

  • Bulantı ve kusmalar, barsak hareketlerinde düzensizlik, sık idrara çıkma.

Bağımlılık Servisi (Umut Servisi)

Umut kliniği; odaların tek kişilik olduğu toplam 11 yataklı olup “tam güvenlikli” servis özelliğine sahiptir. Sağlık personeli dışında kimsenin alınmadığı, bağımlılık hastalarının yatarak tedavi gördüğü özel bir kliniktir. Geniş yeşil alanlarla çevrili bahçesinde voleybol, basketbol gibi sporsal faaliyetlerin yapılabileceği alanları mevcuttur.

Etkinlikler

Umut kliniğinde, ilaç tedavilerinin yanısıra; bireysel psikoterapiler, grup psikoterapileri, Günaydın Toplantıları, Ebru Atölyesi, Resim Boyama Çalışmaları, Dans-Hareket Terapisi, Gevşeme – Nefes – Aerobik Egzersizleri, Müzik Terapisi, Pi-Sinema gibi rehabilitasyon faaliyetleri yürütülmektedir.

Ayrıca eğitsel faaliyet olarak; SAMBA (Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı) uygulanmaktadır.

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

İlaç Tedavisi (Psikofarmakoterapi), alkol ve madde den arındırma tedavisi (Detoksifikasyon) ve bağımlılık konusunda uzman psikologlar ile bireysel psikoterapi hizmeti verilmektedir.