3.JPG

Rehabilitasyon Atölyeleri

Resim Atölyesi

Resim ve görsel çalışmalar, duygusal ,algısal, zihinsel gelişmeye fırsat oluşturan bir sanat alanıdır. Atölyede çalışılan konunun paylaşımı sırasında bireyler rahtalar, ifade ve iletişim becerileri artar, farkındalıkları artar, özgüvenleri artar. Tüm bunların gelişmesi ve iyileşme sürecine katkı sağlar.

Dans ve Hareket Atölyesi

Dans ve hareket terapisi sözlerle ifade edilemeyen duygu ve düşüncelerin bedeni kullanarak ifade edilmesine olanak sağlayan bir terapi şeklidir. Çalışma üç aşamadan oluşur, ısınma, güçlendirme ve gevşeme. Aynı zamanda çalışmada; oyun oynama, taklit çalışmaları, paylaşım yoluyla etkili iletişim, sorun çözme, farkındalık kazanma, stresi azaltma, özgüvenin artması sağlanır.

P-Sinema Atölyesi

Sinema terapi, grup üyelerinin film seyrederek, filmdeki karakter, olay ve süreçlerle kendi hayatları arasında bağlantılar kurmasını ve bu şekilde kendini ifade etmesini rahatlamasını ve farkındalık kazanmasını sağlar. Grupla birlikte film izleme ve ardından paylaşım sürecinden oluşur.

Ebru Atölyesi

Ebru atölyesinde, grup üyelerinin stres ve kaygıdan uzaklaşıp, dikkat ve konsantrasyonlarını başka yöne çekerek, renklerin verdiği enerjiyle kendilerine ait yeni bir şey üretmenin hazzını yaşamaları ve hep birlikte bu mutluluğu paylaşmaları hedeflenmektedir.

Şiir ve Edebiyat Atölyesi

Şiir ve edebiyat atölyesinde özellikle duyguları hissetme, anımsama ve bunları ifade etme becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu atölyede bireysel olarak şiir okuma ya da grupça şiir okuma ve uyandırdığı çağrışımlar üzerine konuşma süreçlerinden oluşur.

Gevşeme Nefes / Aerobik Atölyesi

Bu atölyede grup üyelerine stresi azaltmak, odak noktalarını başka yöne çekmek için öncelikle nefes ve gevşe egzersizleri öğretilir ve birlikte uygulanır. Gevşeme teknikleri strese verdiğimiz negatif yanıtı azaltarak bireylerin yaşam kalitesini artırır. Danışanların bunları günlük yaşamlarında da uygulayabilmeleri açısından önemlidir. Ardından fiziksel hareketliliği artırmak bedeni açmak için hep birlikte aerobik hareketleri çalışılır. Günlük yakılması gereken enerji kaybını da sağladığı pozitif bir sonuç doğurur.

Müzik Terapi Atölyesi

Müzik terapisi; bir konuya odaklanma, motor kontrolü geliştirme, enerji sağlama, rahatlama ve eğlenme yoluyla bireylerin yeniden kendine güvenini kazandırır ve sosyal ilişkilerini geliştirir. Müzik ve ritim çalışmaları grup yöneticisi eşliğinde ses ve bedeni kullanarak yürütülen bir etkinliktir.