19 Mayıs Mahallesi Büyükdere cad. No:18 , Şişli / İstanbul +90 212 246 10 20info@fransizlape.com
Randevu Al

Alkol Bağımlılığında Kullanılan İlaçlar

Bağımlılık > Alkol Bağımlılığında Kullanılan İlaçlar
Alkol Bağımlılığında Kullanılan İlaçlar

Disülfiram: Alkol bağımlılığı tedavisinde uzun yıllardan beri kullanılmaktadır, alkol dehidrogenaz enzimini inhibe ederek dokular ve kanda asetaldehit birikmesine neden olur. Böyle bir durumda disülfiram ile aynı anda alkol alındığında, kanda biriken asetaldehit kişide terleme, kızarma, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı kusma, çarpıntı, tansiyon değişiklikleri, bayılma kollaps gibi istenmeyen etkilere sebep olur. Yan etkileri açısından dikkatli olunması gereken bir ilaçtır.

Akamprosat: Etki mekanizması NMDA modülasyonu aracılığıyla olmaktadır, NDMA glutamat reseptörlerine antagonist olduğunu düşünülmektedir. Bu reseptörler kronik alkol kullanımı sonucu bozulmuş olan nörotransmitterlerin düzenlenmesini sağlamaktadır. Akamprosatın alkol yoksunluğunda nükleus akumbensteki dopamin uyarılabilirliğini azalttığı gösterilmiştir. Alkol bağımlılığında yoksunluğa bağlı sıkıntıları azalttığı, alkol ipuçlarına verilen öğrenilmiş tepkileri değiştirdiği, alkol aşermelerine etkinliği olduğu düşünülmektedir..

Naltrexone: Naltrekson mu (μ), delta (δ) ve kappa (κ) opioid reseptörlerinin antagonistidir, bu reseptörleri rekabetçi bir şekilde işgal ederek psikoaktif maddelerin etkilerinin önüne geçer. Maddenin keyif verici etkisinin ortaya çıkmaması sayesinde madde arama davranışını azalır ve koşullanmışlığı ortadan kaldırır. Naltrekson alkolün pekiştirici özelliklerini ortadan kaldırmaktadır.

Nalmefene: Naltrexone benzer şekilde bir opioid antagonistidir. Naltreksondan farkları ise; daha uzun plazma yarı ömrüne sahip olması, reseptörlere daha kuvvetli bağlanması ve karaciğere daha az toksik olmasıdır. Alkolden uzak kalmayı ya da alkolü azaltmayı hedef alan hasta grubu için bir tedavi seçeneğidir, ağır içicilikte azalma sağlandığı görülmüştür.